Czy firmy powinny mieć swoich radców prawnych?
- Data publikacji 24 października 2019
- Przeczytasz w 3 minut
- 189 wyświetleń
W cyklu pracy i “życia” każdej organizacji przychodzi trudniejszy moment, w którym trzeba skorzystać z pomocy prawnej. Coraz więcej kancelarii ma w swojej ofercie porady prawne dla firm, które świadczy radca prawny lub adwokat. Zawiercie, Kraków, Warszawa, Gdańsk i inne miasta to oczywiście królestwa, w których można znaleźć najwięcej takich usług. Czy dobrze jest z nich skorzystać, czy lepiej mieć własnego radcę prawnego? Szukamy odpowiedzi na to pytanie!
Porady prawne dla firm – zaskakujące dane
Na zlecenie D.A.S. Towarzystwa Ubezpieczeń Ochrony Prawnej w 2018 roku zostało przeprowadzone badanie na temat bolączek sektora małych i średnich przedsiębiorstw. Zaledwie dziewięć procent z nich miało utworzony swój dział prawny lub na stałe zatrudniało prawnika. Niespełna co trzecia korzystała z usług tylko doraźnie, gdy zajdzie taka potrzeba. Tymczasem w ciągu trzech lat blisko dwie trzecie przynajmniej raz potrzebowało pomocy prawnika, notariusza lub obu przedstawicieli tych profesji. Aż 58% chciałoby móc skonsultować się z prawnikiem raz w miesiącu lub nawet częściej, a aż 60% obecnie wybiera szybką ugodę zamiast sądowej potyczki.
Na czym polega obsługa prawna firm?
Jest to usługa, którą znaleźć możemy w ofercie wielu kancelarii adwokackich. Muszą się specjalizować w wielu dziedzinach, tak jak wiele kodeksów wiąże się z prowadzeniem firmy. Prawo pracy, spółek, gospodarcze, handlowe, często cywilne, a nawet karne. Dzięki temu przedsiębiorca nie musi organizować działu prawnego ani zatrudniać pojedynczego prawnika – kontakt następuje wtedy, gdy zachodzi taka potrzeba, nawet gdy taka sytuacja często się zdarza. Usługę taką można nazwać po prostu prawniczym outsourcingiem. Dzięki dużej wiedzy i aktualizowaniu jej o wszystkie przepisy i ich nowelizacje dobrym pomysłem jest prawnik dla firm. Kraków – w okolicach największych skupisk korporacji działa tam wiele kancelarii, które specjalizują się w tym zakresie.
Ile kosztuje obsługa prawna?
Z reguły kancelarie indywidualnie ustalają stawki pomocy prawnej. Wszystko zależy od zakresu obowiązków czy rodzaju wsparcia. Część adwokatów wprowadza usługi abonamentowe – firma opłaca tę samą kwotę każdego miesiąca. Zdarzają się miesiące bez konieczności wsparcia, ale także takie, w których prawnik będzie miał ogromny natłok pracy, a cena przez cały czas trwania umowy pozostanie niezmienna. Wszystko zależy od porozumienia, jakie osiągną zarząd firmy i radca prawny. Kraków, Warszawa i inne duże miasta posiadają wiele kancelarii, w których z łatwością można odnaleźć model współpracy odpowiadający klientowi.
Czy firmy muszą mieć swoich radców prawnych?
Odpowiadając na pytanie zawarte w tytule należy powiedzieć, że firmy mogą, ale nie muszą mieć własnych radców prawnych. Wszystko zależy od wielkości przedsiębiorstwa oraz rodzaju działalności. Duże korporacje i firmy działające w ryzykownych branżach powinny stworzyć własny dział prawny. Jednak równie dobrze mogą korzystać z usług zewnętrznych kancelarii prawniczych. Koszt zatrudnienia adwokata na etat lub stworzenia całego segmentu prawnego jest oczywiście wyższy niż korzystanie z okazjonalnych usług. Dlatego ten wariant – outsourcingu w zakresie prawniczym – polecany jest mniejszym firmom.
Warto zobaczyć
Warto zobaczyć
Koszulki z firmowym nadrukiem. Którą metodę znakowania odzieży najlepiej wybrać?
- Przeczytasz w 4 minut
- 161 wyświetleń